Kontrola znamienok: Pozvánka na bezplatnú dermatoskopiu

znamienko

Znamienka sú prirodzenou súčasťou našej kože. Často sú vnímané ako symboly krásy a jedinečnosti, no niektoré môžu signalizovať vážne zdravotné problémy.

Preventívne opatrenia a pravidelné kontroly môžu pomôcť predchádzať rakovine kože. Nezanedbávajte svoje znamienka a neváhajte ich nechať vyšetriť!

Vznik znamienok

Znamienka sú v podstate bunky v koži produkujúce pigment nazývaný melanocyt. Tieto benígne útvary môžu mať rôzne veľkosti a tvary a zvyčajne sa časom menia.

Prvé znamienko sa zvyčajne objaví v detstve a mení sa v priebehu života. Môžu byť ružové, hnedé alebo čierne a môžu sa vyskytovať kdekoľvek na tele.

 Ľudia s jasnejšou pokožkou majú tendenciu mať viac znamienok ako tí s tmavšou pokožkou. Dedičnosť a expozícia slnečnému žiareniu sú tiež dôležité faktory ovplyvňujúce vznik znamienok.

Priemerný Európan ich má asi 20 – hoci niektorí ľudia nemajú znamienka vôbec, iní ich môžu mať aj vyše sto!

Vzhľadom na to, že nezhubné pigmentové materské znamienka môžu byť podobné malígnym ložiskám, je potrebné ich pravidelne vyšetrovať dermatológom. Veľmi potešujúce je, že povedomie verejnosti o rakovine kože sa v posledných rokoch výrazne zvýšilo, vrátane tej najnebezpečnejšej, melanómu (lat. melanoma malignum).

Pacienti čoraz častejšie vyhľadávajú dermatoskopický skríning – dovolíme si tvrdiť, že na preventívnu návštevu do ambulancie kožného lekára prichádzajú pacienti takmer rovnako často ako na prehliadku u zubára, gynekológa či domáceho lekára.  

Včas odhalená rakovina dáva naozaj dobrú prognózu – včas odhalený melanóm sa dá 100% vyliečiť.

Typy nebezpečných znamienok

Existuje niekoľko typov znamienok, vrátane vrodených, získaných a atypických. Vrodené znamienka sa líšia vo farbe, tvare a veľkosti a objavujú sa samostatne. Získané znamienka sú zvyčajne menšie a môžu sa vyskytovať v skupinách. Bežné znamienka majú pravidelný tvar a farbu, zatiaľ čo atypické znamienka majú nepravidelný tvar a často sa menia.

Najjednoduchšou a najzákladnejšou metódou, ktorá umožňuje identifikovať podozrivé znamienka, je pravidlo ABCDE (v angličtine: asymetry, boarders, color, average, elevation/evolution). Tieto začiatočné písmená označujú hlavné klinické znaky, ktorým dermatológ pri dermatoskopickom vyšetrení venuje pozornosť.

Môžete tiež podľa možnosti skontrolovať, či sa pigmentová lézia kvalifikuje na odstránenie podľa pravidla ABCDE. Pamätajte však, že tieto funkcie nebudú vždy viditeľné voľným okom. Preto sa naozaj oplatí navštíviť odborníka.

metoda ABCDE
Zdroj foto: Getty images.

Asymetria: Nerakovinové znamienka majú tendenciu byť okrúhle a symetrické, zatiaľ čo jedna strana rakovinového znamienka bude pravdepodobne vyzerať inak ako druhá.

Okraj: Je pravdepodobné, že bude skôr nepravidelný ako hladký a môže sa javiť ako rozstrapkaný, vrúbkovaný alebo rozmazaný.

Farba: Melanómy majú tendenciu obsahovať nerovnomerné odtiene a farby, vrátane červenej, čiernej, hnedej a hnedej. Môžu dokonca obsahovať bielu alebo modrú pigmentáciu.

Priemer: Melanóm môže spôsobiť zmenu veľkosti znamienka. Napríklad, ak je znamienko väčšie ako 6 milimetrov, môže byť rakovinové.

Vývoj: Zmena vzhľadu znamienka v priebehu týždňov alebo mesiacov môže byť znakom rakoviny kože.

dermatoskopia

Dermatoskopia – čo to je?

Dermatoskopia je neinvazívna diagnostická metóda, ktorá umožňuje posúdenie kožných lézií rôzneho pôvodu – cievne, rakovina kože, melanóm. Ide o medzistupeň medzi klinickým a histopatologickým hodnotením, ktorý je obzvlášť dôležitý pri včasnej diagnostike kožného melanómu.

Táto metóda je nenahraditeľná v diferenciálnej diagnostike pigmentových lézií. Umožňuje okamžitú diagnostiku seboroických bradavíc, pigmentových bazaliómov, hemangiómov a azúrových materských znamienok.

Dermatoskopia zahŕňa vyšetrenie kožných lézií pomocou tzv. dermatoskop, teda špeciálny prístroj so zväčšením (zvyčajne desaťnásobným) a zabudovaným osvetlením. Umožňuje zobraziť hlbšie štruktúry vyšetrovanej lézie priložením prístroja na povrch kože, ktorý sa má vyšetrovať.

Akékoľvek pigmentované znamienko, ktoré spôsobuje obavy lekárovi, je predmetom starostlivého pozorovania alebo okamžitého odstránenia. Odstránenie znamienka umožňuje dôkladné histopatologické vyšetrenie lézie – až potom môže byť stanovená konečná diagnóza.

Prevencia

Ochrana pred slnečným žiarením a pravidelné používanie ochranných krémov s vysokým SPF sú kľúčové pre prevenciu rakoviny kože. Opatrnosti nikdy nie je dosť, a preto je dôležité minimalizovať expozíciu slnku, najmä v období maximálneho slnečného žiarenia, a používať ochranné prostriedky každý deň.

Hoci neexistuje žiadny istý spôsob, ako predchádzať melanómu, najdôležitejším spôsobom dôveryhodného zdroja je obmedziť vystavenie ultrafialovému (UV) žiareniu. Za týmto účelom:

  • noste ochranný odev proti slnku, ako napríklad:
  • klobúky so širokým okrajom
  • slnečné okuliare s UV ochranou
  • ľahké košele s dlhým rukávom
  • vyhľadávajte tieň
  • vyhýbajte sa soláriám.

Je nevyhnutné používať opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším. Naneste opaľovací krém 15 minút pred odchodom von. Opaľovací krém aplikujte každé dve hodiny alebo po plávaní či potení. Naneste balzam na pery, ktorý obsahuje SPF 30 alebo vyšší.

 

Rezervácia termínu na bezplatnú kontrolu znamienok v lekárni u Spasiteľa na Hviezdoslavovej vo Zvolene.

Dňa 15.5.2024 v čase od 11:00 do 16:00 hod. v lekárni u Spasiteľa na Hviezdoslavovej organizujeme poradenský event Kontrolu znamienok, v spolupráci s kožným lekárom a dermatologickou značkou Bioderma.

Počas nášho špeciálneho poradenského dňa sa budete môcť tešiť na skvelé príležitosti. Budete môcť využiť výhodné ponuky na výrobky z rady Bioderma Photoderm a okrem toho sa zapojiť do súťaže o hodnotný set produktov od Bioderma.

Nezabudnite si zarezervovať čas na svoje vyšetrenie použitím nášho jednoduchého Rezervačného formulára nižšie.

Tešíme sa na vás!

Tím Lekárne u Spasiteľa

Rezervačný formulár

Všetky termíny sú momentálne obsadené!

 

Zdroje článku:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/306838#what-is-sun-protection-factor

https://zdravoteka.sk/priznaky/materske-znamienka/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3519649/

https://www.bioderma-sk.com/

 

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch